Plan zagospodarowania przestrzennego a kupno nieruchomości – co trzeba o nim wiedzieć?
Planujesz zakup działki? Weź pod uwagę nie tylko aspekty takie jak lokalizacja, ukształtowanie terenu czy rodzaj sąsiedztwa. Niezwykle ważne są również kwestie formalne, a w wśród nich Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Sprawdź, czym on jest i dlaczego zawsze należy brać go pod uwagę.
Plan Zagospodarowania Przestrzennego – co to takiego?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to najważniejszy dokument określający możliwości inwestycyjne danej działki. To akt prawa miejscowego przyjmowany przez gminy. W uproszczeniu określa on:
- jakie jest przeznaczenie danego terenu,
- jakie obiekty mogą na nim powstać,
- jaką działalność można prowadzić w takim miejscu,
- jakie inwestycje są planowane w sąsiedztwie (na przykład budowa drogi, linii kolejowej, oczyszczalnia ścieków).
Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla konkretnej działki jest dokumentem niezwykle istotnym. Dlatego należy się z nim zapoznać jeśli planuje się zakup nieruchomości. W MPZP są przewidziane ograniczenia dotyczące rodzaju zabudowy na danej działce, które wpływają na jej wartość. Dzięki analizie tego dokumentu można zatem uchronić się przed inwestycją w ziemię, z którą nie można zrobić tego, co się zaplanowało.
To także gwarancja, że w pobliżu nie powstaną obiekty zakłócające wykorzystywanie terenu w wybrany sposób – na przykład droga szybkiego ruchu czy wysypisko odpadów.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – czy obejmuje każdą działkę?
Jeśli planujesz uzyskać Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla konkretnej działki, może się okazać, że taki dokument nie został stworzony. Obecnie w Polsce jest około 50 tys. planów miejscowych, z których każdy obowiązuje tylko na określonym obszarze.
Natomiast poszukując działkę w okolicach Krakowa zauważysz, że większość terenów objętych jest Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. Często obowiązują plany, które obejmują całe gminy (np. gminy Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca), lub są podzielone na części i sporządzone dla konkretnych sołectw (np. gminy Zielonki, Zabierzów). Mogą obowiązywać również „punktowo” i nie odzwierciedlać granic administracyjnych (np. Miasto Kraków), a ponadto mogą być wielokrotnie modyfikowane.
Jeśli na działce i w jej sąsiedztwie nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania, to oznacza, że jest ryzyko co do możliwości zabudowy samej działki jak i okolicy, ponieważ o sposobie zabudowy będzie decydował nie miejscowy plan, ale decyzja administracyjna o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT).
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – gdzie uzyskać?
Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla konkretnej działki i jej okolicy można sprawdzić na stronie BIP danej gmin. Natomiast wypis z miejscowego planu należy uzyskać we właściwym Urzędzie Gminy lub Miasta. Dokument ten należy przedłożyć w kancelarii notarialnej przy umowie sprzedaży nieruchomości gruntowej.
Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z geoportali gminnych, czyli systemów informacji przestrzennej dających bezpłatny dostęp online do map interesującej Cię okolicy w tym z warstwami z miejscowym planem. Przykładowy SIP dla gminy Zabierzów