Co sprawdzić przy zakupie domu?
Decydując się na zakup nieruchomości, przed podpisaniem umowy konieczne jest dokładne obejrzenie nieruchomości od zewnątrz, jak i wewnątrz. Istotne jest nie tylko wizualne zweryfikowanie stanu domu w środku wraz z jego aktualnym wyposażeniem, ale przede wszystkim skupienie się na stanie prawnym oraz technicznym całej nieruchomości. A co dokładnie należy sprawdzić przy zakupie domu? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Stan prawny nieruchomości
Kluczowe podczas sprawdzania przy zakupie domu jest zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Do wykonania tego zadania konieczne jest uzyskanie numeru księgi wieczystej, która dostarcza m. in. dane właściciela domu, formę własności czy informacje o prawach, roszczeniach, obciążeniach nieruchomości czy hipotekach, o ile takie jej dotyczą.
Weryfikując stan prawny nieruchomości podczas sprawdzania przy zakupie domu, warto skontrolować także podstawę nabycia nieruchomości, zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych pod danym adresem, dokumenty potwierdzające uiszczanie podatków od nieruchomości, ale co najważniejsze — zgłoszenie do użytkowania, pozwolenie na budowę oraz projekt budowlany domu.
Lokalizacja nieruchomości
Decydując się na zakup domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko same plusy i minusy nieruchomości, ale też wady i zalety lokalizacji, w której się znajduje. Dotyczy to nie tylko sąsiadów zamieszkujących okolicę czy dostępnej infrastruktury — sklepów, szkół, obiektów rozrywki, placówek medycznych i wielu innych. Należy obowiązkowo sprawdzić, czy dla terenu, na którym została wybudowana nieruchomość, został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego sprawdzenie przy zakupie domu tego jest ważne? Dokument ten informuje o tym, jak zostaną wykorzystane tereny w sąsiedztwie budynku w najbliższym czasie. To pozwala zyskać wiedzę o ewentualnych negatywnych lub pozytywnych zmianach, które w przyszłości mogą być ogromnym minusem lub dodatkowym plusem lokalizacji.
Stan techniczny nieruchomości
Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzić przy zakupie domu, to ważne jest zwrócenie uwagi na rok i technologię budowy oraz konstrukcję budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest porównywanie stanu obecnego z dokumentacją techniczną.
Weryfikację stanu nieruchomości można rozpocząć od zewnątrz. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się elewacji i wszelkim pęknięciom, odparzeniom czy uszkodzeniom oraz ocenić stan wokół drzwi i okien. Weryfikując elewację, warto zwrócić uwagę na to, czy zostało wykonane ocieplenie, a jeśli tak, to jak gruba jest warstwa izolacji.
Dach wraz z kominem — to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Warto sprawdzić czym jest pokryty oraz kiedy był wykonany lub remontowany. Czasem pozornie wyglądająca dobrze konstrukcja może okazać się konieczna do wymiany. Co jeszcze sprawdzić przy kupnie domu? Stan instalacji — grzewczych, wentylacyjnych, wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, telewizyjnych czy internetowych, ale też zamontowane urządzenia np. kocioł gazowy do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.
Istotny jest również stan wykończenia wnętrz nieruchomości w postaci podłóg, ścian, okładzin schodów, stolarki okiennej bądź drzwiowej. W skład sprzedawanej nieruchomości wchodzą zawsze również meble i urządzenia w zabudowie (np. kuchnia w zabudowie, szafy w zabudowie).
Sprawdzić również warto otoczenie domu, w tym dojście, podjazd, opaskę dokoła budynku, ogrodzenie, bramę wraz z furtką. Na działce mogą być również inne elementy np. zbiornik na deszczówkę, studnia, stare i nieużywane szambo.
Należy pamiętać, że ocena techniczna budynku wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy dlatego przed zakupem domu zalecamy skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie, który pomoże ocenić stan techniczny nieruchomości oraz określić potencjalne nakłady, które należy ponieść w przypadku planowanych adaptacji i remontów domu z rynku wtórnego.