Zamieszkaj TU – dlaczego zamieszkałam w Tomaszowicach.

administrator 13 sierpnia 2020

Dziś udało się nam porozmawiać z rdzenną mieszkanką Tomaszowic – Panią Anią, która opowiedziała o tej urokliwej wsi wręcz z precyzyjną dokładnością. Teraz, o Tomaszowicach wiemy już chyba wszystko – świetna lokalizacja i mnóstwo terenów zielonych. Do tego wiele innych atrakcyjnych atrybutów, które posiada ta podkrakowska miejscowość. Zapraszam do przeczytania wywiadu, który być może oczaruje Was na tyle, że szukając domu lub działki, wybierzecie Tomaszowice.

Małgorzata Poznańska GEO CONSULTING: Na początek proszę mi powiedzieć jak się Pani mieszka w Tomaszowicach?

A: Wspaniale! To moje miejsce na ziemi i nie wyobrażam sobie mieszkania gdzie indziej :) Osobiście uważam, że jest to idealne miejsce do zamieszkania. W zasadzie wszędzie jest blisko, a jednak to ciągle strefa wiejska z dostępem do licznych terenów zielonych, lasów, łąk i dolinek.

GEO: Wspominała Pani, że mieszka w Tomaszowicach od urodzenia. Czy zauważyła Pani jakieś zachodzące zmiany na przestrzeni tego czasu? Są to zmiany na plus czy na minus?

A: Oczywiście na plus. Zmieniająca się infrastruktura, świetne drogi i chodniki poprawiające bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Niedawno zamontowano w Tomaszowicach miernik prędkości oraz czujnik pomiaru jakości powietrza.

Są też plany zaaranżowania terenu przy drodze wokół Dworu na rekreacyjne miejsce z ławeczkami, gdzie można będzie pospacerować ale także usiąść, spotkać się i porozmawiać.

Dwór w Tomaszowicach oraz centrum miejscowości z drona.

Dwór w Tomaszowicach oraz centrum miejscowości z drona.

GEO: Czy może mi Pani powiedzieć coś więcej na temat Tomaszowic, chodzi mi głównie o zabudowę, ruch uliczny i otaczającą zieleń?

A: Zabudowa jest coraz bardziej gęsta, domy i osiedla rosną jak na drożdżach. Ruch uliczny jest umiarkowany, w zależności od pory dnia, bardziej intensywny w czasie dojazdów do i z pracy. Dla mnie nie jest w ogóle uciążliwy, mimo że mieszkam przy głównej ulicy, ale może to kwestia przyzwyczajenia. Zieleni na szczęście jest wciąż dużo, nie brakuje polnych dróżek, gdzie można pospacerować, a w kilkanaście minut dojść do lasu. Teraz, wiosną możemy podziwiać też ogromne powierzchnie pięknie kwitnących pól rzepakowych.

GEO: Czy korzysta Pani z komunikacji miejskiej (busów, autobusów)? I jak ją Pani ocenia?

A: Osobiście nie korzystam, aczkolwiek mamy tutaj linie autobusową nr 230 oraz linię nocą. Autobusy jeżdżą stosunkowo często, a rozkład jest dostosowany do potrzeb mieszkańców. Niedaleko od granicy Tomaszowic z Ujazdem jest też przystanek linii 268, którą można dotrzeć do Krakowa.

GEO: Czy korzysta Pani ze szlaków rowerowych bądź pieszych? Są takowe?

A: Oczywiście, że są. Zresztą nawet główna droga wiodąca przez Tomaszowice jest oblężona przez rowerzystów. Słyszałam, że niektórzy mieszkańcy nazywają tą trasę Tour de Pologne 🙂

Szlakiem czarnym można rowerem dojechać do Wielkiej Wsi, a stamtąd do Ojcowa. Jest też dużo innych tras m.in. do Doliny Kluczwody, Kolbylańskiej, Bolechowickiej. Często spaceruję ulicą Brzozową, która kończy się wejściem do lasu. W zależności od obranego kierunku możemy dotrzeć do Wielkiej Wsi, lub też idąc wzdłuż rzeki Wędonki dotrzeć do Jaskini Borsuczej i jaskini Wilczy Skok w wąwozie podskalańskim.

Widok z Tomaszowic w kierunku Modlniczki - ul. Skotnickiej.

Widok z Tomaszowic w kierunku Modlniczki – ul. Skotnickiej.

GEO: Czy w Tomaszowicach są place zabaw bądź inne miejsca przeznaczone dla dzieci?

A: Tak, jest jeden nieduży ale zadbany plac zabaw przy OSP (wielofunkcyjny budynek należący do Ochotniczej Straży Pożarnej – przyp. red.) na wprost Dworu w Tomaszowicach. Istnieje też duże ogrodzone boisko sportowe, na którym rokrocznie organizowany jest dzień dziecka.

GEO: Jako młoda mama na pewno orientuje się Pani w temacie placówek edukacyjnych. Czy w najbliższej okolicy jest szkoła i/lub przedszkole? Czy może Pani coś o nich więcej powiedzieć?

A: Syn uczęszcza do przedszkola w Modlnicy, jest to najbliższa państwowa placówka edukacyjna. W Tomaszowicach niestety nie ma, ani przedszkola, ani żłobka. A szkoda, bo ze względu na rosnącą ilość mieszkańców, z pewnością taka placówka cieszyłaby się ogromnym powodzeniem.

Przez Tomaszowice przebiega czarny szlak.

Przez Tomaszowice przebiega czarny szlak.

GEO: Czy w miejscowości, w której Pani mieszka są organizowane jakieś zajęcia dodatkowe dla dzieci i dorosłych? Jak tak, to jakie i gdzie?

A: Tak, są organizowane. Na terenie OSP w okresie przerwy wakacyjnej są organizowane zajęcia na tzn. świetlicy. Mamy tam również całoroczne zajęcia pilates dla dorosłych. Istnieje również wspaniała grupa Tomaszowianie, zrzeszająca ludzi pielęgnujących tradycję. Działa grupa kolędniczą Herody, która rokrocznie zajmuje miejsca na podium w Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej. Ogromne uznanie należy się również Zespołowi Tomaszowianie za całokształt pracy i wysiłek włożony w kultywowanie tradycji. 

Na terenie Tomaszowic organizowane są różnego typu warsztaty: modowe z kreowania własnego stylu bądź dla dzieci z lepienia pierogów. Są prowadzone również zajęcia z jogi.

Warto również skorzystać z oferty stadniny koni na Podskalanach, gdzie można nauczyć się jazdy konnej .

Pola rzepakowe - od strony lasu.

Pola rzepakowe – od strony lasu.

GEO: A jeśli chodzi o internet, to rozumiem, że nie ma z nim problemu?

A: Jest tutaj kilka firm świadczących usługi dostępu przewodowego i bezprzewodowego. Został już nawet zainstalowany światłowód. Mieszkańcy korzystają z dóbr jakie niesie możliwość komunikacji przez internet. Jest to świetne źródło, aby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami. Na portalu społecznościowym zostały utworzone grupy zrzeszające mieszkańców, zachęcam gorąco do dołączenia do nich: Tomaszowice z Rodzinnych Albumów, Tomaszowice Czyste Powietrze, Społeczność Tomaszowice, Tomaszowianie, OSP Tomaszowice.

GEO: Jak ocenia Pani lokalny urząd?

A: Bez zastrzeżeń. Myślę, że drogą do sukcesu czyli dobrej wzajemnej współpracy jest z jednej strony umiejętność słuchania, a z drugiej odpowiednie komunikowanie wszelkiego rodzaju potrzeb. Sołtys oraz radny bardzo się angażują. Organizowane są zebrania dla mieszkańców, na których wspólnie omawiane są istotne zagadnienia, problemy, oraz nowe pomysły.

GEO: Jakie są wg Pani plusy lokalizacji, w której Pani mieszka, a które doceniłaby osoba poszukująca działki budowlanej lub domu w tej okolicy?

A: Największym plusem jest bliskość miasta, a co za tym idzie nieduża odległość do pracy, czyli stosunkowo krótki czas dojazdu i oszczędność czasu. Dobra komunikacja jest chyba jednym z najistotniejszych kryteriów dla osób szukających swojego miejsca na ziemi. W bliskiej okolicy jest też sporo dobrze wyposażonych sklepów, dwa ośrodki zdrowia, stacja benzynowa, apteki, a więc wszystko to, co potrzebne w codziennym życiu. Dosłownie w kilka minut można dojechać do większych galerii handlowych: Futura Park i Galeria Bronowice.

Tomaszowice mają też wspaniałe walory turystyczne, widać stąd góry, jest jeszcze dużo dzikich terenów zielonych, gdzie można spotkać sarny, bażanty a nawet dziki. Myślę, że to rozwiązanie się świetnie sprawdza – pracuję w dużym mieście, ale mieszkam na terenie wiejskim.

ul. Wspólna w Tomaszowicach.

ul. Wspólna w Tomaszowicach.

GEO: A czy są jakieś minusy? Jeśli tak, to jakie?

A: Nie widzę żadnych minusów 🙂

GEO: Czy mogłaby Pani podsumować naszą rozmowę i dosłownie w dwóch zdaniach powiedzieć przyszłym potencjalnym mieszkańcom, dlaczego poleca Pani zamieszkać w Tomaszowicach?

A: Tomaszowice są moim zdaniem jedną z najlepszych lokalizacji w północnej części obwodnicy Krakowa. Atrakcyjne tereny, ale przede wszystkim bardzo przyjaźni Mieszkańcy, którzy potrafią wspólnie zadbać zarówno o tradycję, jak i o to, aby wszystkim nam mieszkało się tutaj jak najlepiej.

Odpowiedzi dla biura nieruchomości GEO CONSULTING udzieliła Pani Anna z Tomaszowic

Kliknij i zobacz wywiady o innych miejscowościach
z serii Zamieszkaj TU pod Krakowem!

_______

GEO CONSULTING lokalne biuro nieruchomości, które specjalizuje się w obsłudze rynku nieruchomości gruntowych, domów oraz inwestycji deweloperskich w bezpośrednich okolicach Krakowa. Główny obszar działania to gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów, Michałowice. 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DZIAŁEK W GMINIE WIELKA WIEŚ

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DOMÓW W OKOLICACH KRAKOWA

ZGŁOŚ SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ tel: 515-120-344, biuro@geo-consulting.pl