Zamieszkaj TU – dlaczego zamieszkaliśmy w Zielonkach na Marszowcu

administrator 25 listopada 2021

Udało mi się znaleźć atrakcyjną miejscowość, o której wieloletni mieszkańcy wyrażają się w samych superlatywach. Na pewno jesteście ciekawi gdzie znajduje się to wyjątkowo przyjazne miejsce na ziemi? To Marszowiec, często kojarzony z Krakowem, a jednak będący integralną częścią Zielonek. O jego wadach i zaletach opowie nam małżeństwo – Kasia i Tomek.

Małgorzata Poznańska GEO CONSULTING: Na początek proszę mi powiedzieć dlaczego wybraliście Państwo Zielonki, a dokładniej część Zielonek zwaną Marszowiec i jak się tutaj mieszka?

Kasia i Tomek: Zadecydowało świetne położenie Marszowca, który zaczyna się dokładnie na granicy Zielonek z Krakowem od strony Witkowic i wznosi się aż do rejonu Fortu 45 wchodzącego w skład dawnej Twierdzy Kraków. Pracujemy w Krakowie, a nasze dzieci uczęszczają do szkoły w centrum miasta i ta lokalizacja ma dla nas kluczowe znaczenie.

GEO: Jak długo mieszkają Państwo na Marszowcu? I jak w tym okresie czasu zmieniła się ta miejscowość? Na plus czy na minus?

KiT: Mieszkamy na Marszowcu od dekady. Miejsce to zmieniło się radykalnie – pojawiło się wiele nowych domów, co skłoniło gminę do budowy asfaltowych dróg dojazdowych oraz chodników.

W samych Zielonkach powstała nowoczesna biblioteka, atrakcyjny plac zabaw z boiskiem do gry w piłkę nożną oraz siłownia na wolnym powietrzu zwany Parkiem Wiejskim o pow. ok 2,5ha. W ostatnim czasie pojawiło się też wiele nowych sklepów i marketów oraz restauracje i pizzerie.

Widok z drona na Marszowiec oraz Kraków

GEO: Czy możecie Państwo powiedzieć coś więcej na temat Marszowca i samych Zielonek, chodzi mi głównie o zabudowę, ruch uliczny i otaczającą zieleń.

KiT: Zabudowa Marszowca jest atrakcyjna – dominują tutaj domy jednorodzinne i szeregowe. Urząd gminy w Zielonkach, budynki biblioteki oraz przychodni są zadbane i nowoczesne. Zielonki od strony Marszowca przypominają urokliwą, podmiejską dzielnicę zachodniej Europy, co w Polsce jest rzadkością. Ruch uliczny jest spory, ale sam Marszowiec posiada uliczki, które stanowią drogi przejazdu tylko dla mieszkańców. W ten sposób ma się wrażenie odcięcia od wielkomiejskiego zgiełku i ruchu.

GEO: Czy korzystają Państwo z komunikacji miejskiej (busów, autobusów)? I jak ją Pan/i ocenia?

KiT: Mamy bardzo dobre połączenia autobusowe z Krakowem, z których głównie korzystają nasze dzieci. Bezpośrednio z Marszowca jeżdżą dwie linie autobusowe (267 i 287) w kierunku pętli tramwajowej na os. Krowodrza Górka, a z centrum Zielonek odjeżdża kilka kolejnych. W tym roku pojawiły są także linie ekspresowe.

GEO: Czy korzystają Państwo ze szlaków rowerowych bądź pieszych? Są takowe?

KiT: Bardzo często i chętnie korzystamy z licznych szlaków pieszych – nie tylko w okolicach samego Marszowca, ale także całej gminy. Dużymi walorami krajobrazowymi wyróżniają się są m.in. rowerowe szlaki czerwony i zielony. Na wyróżnienie zasługują piesze szlaki: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Twierdzy Kraków, czy okolicznościowy szlak Stanisława Wyspiańskiego.

Park Wiejski w Zielonkach

GEO: Czy w Zielonkach są place zabaw bądź inne miejsca przeznaczone dla dzieci?

KiT: Szczególnie wyjątkowym miejscem dla dzieci jest wiejski plac zabaw usytuowany obok Marszowca, przy ulicy Galicyjskiej (Park Wiejski w Zielonkach). Dzieci go uwielbiają. Oprócz boisk i siłowni, są tam huśtawki, piaskownica, ścieżki do jazdy na rowerach czy hulajnogach oraz inne atrakcje dla maluchów. Park sprzyja spacerom z wózkami. Latem można odpocząć na ławkach, albo zorganizować piknik pod drzewami. Niedawno powstało fantastyczne miejsce rekreacyjno-edukacyjne: Żabie Doły – na ulicy Atrakcyjnej w Zielonkach, właśnie na Marszowcu. Można tam obserwować owady i zapoznać się z przyrodniczą historią okolicy.

Szczególnie lubianym przez dzieci miejscem jest również Restauracja Malinowy Anioł, która organizuje wiele ciekawych warsztatów i niespodzianek dla najmłodszych klientów.

GEO: Czy w najbliższej okolicy jest szkoła i/lub przedszkole? Czy możecie Państwo coś o nich więcej powiedzieć?

KiT: W Zielonkach znajduje się Szkoła Podstawowa (przy ulicy ks. Jana Michalika), której wychowankowie wyróżniają się osiągnięciami sportowymi. Szkoła ma bardzo dobry poziom, posiada własny basen. Przy szkole działa Samorządowe Przedszkole. Oprócz tego w okolicy znajdują się prywatne żłobki i przedszkola.

GEO: Czy w miejscowości, w której Państwo mieszkają, są organizowane jakieś zajęcia dodatkowe? Jak tak, to jakie i gdzie?

KiT: Zajęcia dodatkowe organizowane są głównie w Szkole Podstawowej w Zielonkach. Prężnie działa w tym zakresie również Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a wiele inicjatyw kulturalnych podejmują okoliczne Domy Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Zielonkach.

Ścieżki piesze i rowerowe w rejonie Fortu 45 wchodzącego w skład dawnej Twierdzy Kraków

GEO: A jeśli chodzi o internet, to rozumiem, że nie ma z nim problemu?

KiT: Korzystamy ze światłowodu i jesteśmy bardzo zadowoleni.

GEO: Jak ocenia Pan/i lokalny urząd?

KiT: Urząd działa bardzo prężnie, jest nastawiony na rozwój gminy. Prowadzone są liczne inwestycje. Poza rozbudową infrastruktury drogowej, urząd inwestuje również w szkołę, miejsca sportu i rekreacji. W Zielonkach organizowane są liczne wydarzenia, koncerty, targi.

GEO: Jakie są wg Państwa plusy lokalizacji, w której Państwo mieszkają, a które doceniłaby osoba poszukująca działki budowlanej lub domu w tej okolicy?

KiT: Zielonki, a zwłaszcza Marszowiec jest pod względem lokalizacji miejscem wyjątkowym. Po pierwsze, ze względu na bliskość sąsiadującego z nim Krakowa, po drugie – niespotykane walory przyrodnicze, krajoznawcze i turystyczne. To miejsce dla ludzi ceniących aktywny, a zarazem spokojny i wolny od wielkomiejskiego chaosu styl życia, ale zarówno pracujących i korzystających z dóbr kultury Krakowa.

Wiele pozytywnych elementów wpływa na jakość tutejszego życia. Jednym z nich są tutejsze szlaki rowerowe i polne drogi, które sprawiają, że te okolice są doskonałym miejscem na spacery z małymi dziećmi, rowerowe wycieczki czy uprawianie joggingu. Marszowiec sprzyja również dobrym relacjom z sąsiadami. Bliskość Krakowa sprawia, że w każdej chwili możemy zrelaksować się korzystając z jego instytucji i dóbr kultury, a z drugiej strony angażujemy się w relacje miejscowe często odwiedzając zaprzyjaźnionych sąsiadów. Mieszkając tutaj doświadczamy wytchnienia i spokoju, ale nie izolacji. 

Fort 45

GEO: A czy są jakieś minusy? Jeśli tak, to jakie?

KiT: Do tej pory nie znalazłam żadnych minusów mieszkania w Marszowcu, przeciwnie – tutaj budujemy najbardziej wartościowy czas naszego życia rodzinnego.

GEO: Czy moglibyście Państwo podsumować naszą rozmowę i dosłownie w dwóch zdaniach powiedzieć przyszłym potencjalnym mieszkańcom, dlaczego polecacie Państwo zamieszkać w Zielonkach?

KiT: Polecam Zielonki przede wszystkim z dwóch powodów: nieocenionych walorów przyrodniczo-turystycznych oraz bliskości miasta Krakowa.

Odpowiedzi dla biura nieruchomości GEO CONSULTING udzielili Państwo Katarzyna i Tomasz mieszkańcy Marszowca.

Kliknij i zobacz wywiady o innych miejscowościach
z serii Zamieszkaj TU pod Krakowem!

_______

GEO CONSULTING lokalne biuro nieruchomości, które specjalizuje się w obsłudze rynku nieruchomości gruntowych, domów oraz inwestycji deweloperskich w bezpośrednich okolicach Krakowa. Główny obszar działania to gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów, Michałowice. 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DOMÓW W OKOLICACH KRAKOWA

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DZIAŁEK W OKOLICACH KRAKOWA

ZGŁOŚ SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ tel: 515-120-344biuro@geo-consulting.pl