Mieszkanie w Krakowie czy dom na przedmieściach?
Zakup domu czy mieszkania to poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Wiąże się ona z dużym wydatkiem, który ma wpływ na najbliższe lata naszego życia.
Decydując się na jedną z opcji musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów. Obecnie ceny mieszkań w mieście mogą być zbliżone do ceny domu na obrzeżach. Zastanów się, co jest dla Ciebie i Twoich bliskich wygodniejsze. Czy bardziej cenisz sobie szybki dostęp do sklepów i restauracji, czy też spokój i możliwość zrelaksowania się we własnym ogrodzie. Wolisz szybkie tempo życia w mieście czy swobodę mniejszej miejscowości. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, a Ty musisz podjąć decyzję, co jest dla Ciebie ważniejsze.
Mieszkanie czy dom – jakie są plusy i minusy obu wariantów?
Pamiętaj, że ostateczna decyzja co do zakupu mieszkania czy domu pod miastem, zależy od indywidualnych preferencji. Każdy z nas ceni sobie inne wartości, dlatego powinieneś kierować się wyłącznie swoją wygodą oraz członków rodziny, którzy będą z Tobą mieszkać. Poniżej przedstawiamy dla Ciebie kilka wad i zalet każdej z opcji, abyś mógł je przeanalizować i wybrać, co Ci się bardziej podoba.
Rynek pracy
Nie da się ukryć, że w Krakowie znajdziesz dużo więcej różnorodnych ofert pracy niż na przedmieściach. Niezależnie od branży w jakiej się obracasz, zawsze w przewadze będzie miasto. To tutaj znajdują się liczne biurowce, przedsiębiorstwa, urzędy, sklepy, przychodnie, galerie oraz ośrodki sportu i kultury. Natomiast pod Krakowem prace można znaleźć w strefach przemysłowych, które powstały w Wieliczce i Niepołomicach oraz na terenach Zabierzowa i w sąsiedztwie lotniska w Balicach min. w Morawicy, Cholerzynie, Kryspinowie. Porównaj czas dojazdu do pracy: czy dużo dłużej będziesz jechać spoza miasta? A może mieszkanie znajduje się w często zakorkowanej dzielnicy, więc i tak tracisz czas na dojazd? Może pracujesz zdalnie i tak naprawdę nie ma dla Ciebie różnicy, w jakiej odległości od biura mieszkasz?
Placówki edukacyjne, np. przedszkola, szkoły
Jeżeli masz dzieci, to musisz wziąć pod uwagę możliwości ich edukacji. Czy w pobliżu upatrzonego domu na przedmieściach znajduje się dobre przedszkole lub szkoła? Czy będziesz musiał odwozić dzieci do miasta lub będą podróżować samodzielnie autobusami komunikacji miejskiej? Pamiętaj o wszystkich pozaszkolnych aktywnościach, w których Twoja pociecha może brać udział – czy będzie miała jak się na nie dostać, ile czasu straci w ciągu dnia na jazdę? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ aktualnie podkrakowskie gminy mocno inwestują w infrastrukturę społeczną, a w szczególności w publiczną oświatę. W dalszym ciągu w Krakowie jest znacznie lepsza dostępność publicznych żłobków, ale przedszkola i szkoły podstawowe mają coraz lepsze zaplecze. Niedawno powstała nowa szkoła podstawowa z basem w Przybysławicach w gminie Zielonki, a szkoły w Bibicach i Zielonkach zostały rozbudowane o baseny dla uczniów. Powstało też nowe przedszkole w Michałowicach. Lokalne samorządu rozbudowują istniejące obiekty min. w Modlnicy w gminie Wielka Wieś czy Kobylanach w gminie Zabierzów.
Natomiast szkolnictwo ponadpodstawowe dostępne jest w Krakowie poza kilkoma miejscami jak np. szkoły w Giebułtowie, Skale, Czernichowie, Skawinie czy Krzeszowicach.
Sklepy i punkty usługowe
Na terenie Krakowa masz duży wybór sklepów z każdej branży: odzież, obuwie, artykuły chemiczne i spożywcze, AGD, RTV oraz wiele innych. Żeby zrobić podstawowe zakupy nie musisz długo jeździć, wieczorami możesz liczyć na sklepy całodobowe, a w niedzielę niehandlową również znajdziesz otwartą, np. Żabkę. Na przedmieściach masz mniejszy wybór sklepów, ale dostępność znacznie się polepszyła. Coraz częściej w większych miejscowościach przy ruchliwych ulicach powstają centra komercyjne w których można skorzystać obok sklepu spożywczego typu Lewiatan czy Biedronka, również z apteki, kwiaciarni, ale również z siłowni, fryzjera, lokalnego księgowego czy restauracji. Przykładem mogą być Bolechowice czy Modlnica – gdzie jest wiele punktów usługowych i nie ma konieczności ze wszystkimi potrzebami jeździć do Krakowa.
Wydarzenia kulturalne, kina, restauracje
Kraków oferuje dużo możliwości. Możesz wybrać się do kina, teatru lub filharmonii. Organizowane są koncerty, turnieje sportowe, konferencje lub targi tematyczne. Do tego szeroki wybór restauracji, w których możesz zjeść na miejscu lub zamówić z dostawą. Mieszkając poza Krakowem musisz się liczyć z dojazdem, jednak warto zadać sobie pytanie: jak często korzystam z takich atrakcji? Jeżeli chodzisz do kina raz na kwartał, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dojechać do niego spoza miasta.
Prywatność
W tym aspekcie zdecydowanie wygrywa własny dom na przedmieściach. Masz większą swobodę ruchu, możliwość rozpalenia grilla w ogrodzie, posiedzenia w altance, sadzenia kwiatów bądź uprawiania warzyw. Nie musisz przejmować się sąsiadami za ścianą jeśli wybierzesz dom wolnostojący. Jeżeli cenisz sobie spokój i prywatność, to dom pod Krakowem jest właśnie dla Ciebie, natomiast musisz pamiętać, że im dalej od Krakowa się osiedlisz, tym będziesz miał więcej przestrzeni i wiejskiego życia. Tereny przyległe do Krakowa są już mocno zurbanizowane i zagęszenie zabudowań jest duże. W Modlnicy czy Zielonkach dominuje zabudowa bliźniacza, szeregowa oraz często można spotkać budynki dwulokalowe. Oddalając się od miasta więcej przestrzeni znajdziesz w gminach Michałowice, Kocmyrzów – Luborzyca czy Jerzmanowice – Przeginia oraz przykładowo w miejscowościach takich jak Bębło i Będkowice w gminie Wielka Wieś, Nielepice i Brzezinka w Zabierzowie.
Co wybrać: mieszkanie czy dom pod Krakowem? Sprawdź aktualne oferty, porozmawiaj z najbliższymi i znajomymi, którzy już mają za sobą taką decyzję oraz lokalnym pośrednikiem nieruchomości, który pokaże Ci na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji, pomoże znaleźć lokalizację odpowiadającą Twoim potrzebom.